
Масштабування агробізнесу: ефективні кроки та стратегії
22.07.2025
Стало відомо, що буде з цінами на кавуни в Україні цього літа
22.07.2025
Військовослужбовець ЗСУ Ярослав Мовчун — співвласник ягідної ферми в селі Нові Озеряни Брусилівської громади, що на Житомирщині. Чоловік приїхав у відпустку заради збору урожаю лохини, пише agronews.ua.
Читай нас також у Viber та Telegram.
Ярослав Мовчун розповів, що купив 2 гектари землі і 12 років тому посадив 12 тисяч кущів лохини десяти сортів. Чоловік сказав, що в 2025 році 14 липня на фермі розпочався перший збір плодів лохини. За словами Ярослава, незважаючи на достатню кількість добрив, через вплив погодних умов сорти лохини відрізняються за смаком та кількістю урожаю.
«Дюк, Еліот, Атлантіс, Блюкроп, Торо, Чендлер, Блюголд, Патріот. Мені подобається сорт Атлантіс, він для мене як з медовим присмаком. Це старий сорт, який майже не продається в Україні. Сорт Торо, ягода, зазвичай, завжди виходить трохи крупніша. Сорт Бригіта, як на мене, завжди солодша. Хоча, інколи буває і навпаки, в залежності від року. В сорт Блюголд, він більш пізній, має чорничну нотку, він більше з кислинкою, це на любителя», — сказав фермер.
Зі слів Ярослава, лохину допомагають збирати 10 сезонних працівників. Серед них — Тетяна Бенівська. Працівниця розповіла, що це вже другий збір ягід, перший був 15 липня.
Жінка сказала, що лохина спіє поступово. Тривалість між першим і наступним збором плодів —декілька днів.
«Нам кажуть, наприклад, що нам потрібно 100 кілограмів, то ми рвемо 100 кілограмів. Якщо нам треба менше, ми рвемо менше», — сказала збирачка ягід.
На ягідній фермі працює Олена Череп’янець. Жінка розповіла, що за пів дня можна нарвати до 50 кілограмів лохини. Ціна за зібраний кілограм ягід — від 25 до 30 гривень. Збір лохини розпочинається о 5 годині ранку і триває до опівдня.
Збирачка ягід Валентина Карачун розповіла, що в порівнянні із збиранням полуниці, суниці і чорниці, лохину збирати найлегше.
«По-перше, кущики високі, не треба нагинатися. Ягода крупніша і сухенька», — сказала Валентина Карачун.
Яна Наумейко приїхала з Черкащини допомогти зібрати врожай лохини та погостювати у родини Мовчунів. Жінка сказала, що вперше збирає лохину.
«Це неважка робота, якщо ти ще й фізично підготовлений. Згадала дитинство і дрібну моторику рук. Цікава, захоплююча робота, така медитативна. Розчинилася в цих кущах, в цих ягодах», — сказала Яна.
За словами Ярослава Мовчуна, оптова вартість кілограма лохини — від 150 до 250 гривень за один кілограм. Роздріб — 250 — 300 гривень за кілограм. За його словами, ціни залежать від якості ягоди.
«В нас на початку сезону надходять замовлення. Загалом у нас трішки більше тисячі клієнтів, якщо брати роздріб. Частина — невеликий опт на невеликі фермерські магазини», — розповів співвласник ягідної ферми.
Чоловік пояснив, що не збільшує площі фермерського господарства, бо служить у ЗСУ. Утримувати ягідну ферму чоловікові допомагає мама.
«Якби звичайно не служба, було б набагато легше. Було б менше проблем із шкідниками, з полем. Я б наводив тут більше порядку. Демобілізація нам не світить, тому будемо далі це все тягнути», — сказав військовий і співвласник ферми Ярослав Мовчун.