
Аномальна погода може вплинути на врожай в Україні
05.07.2025
Стало відомо, скільки коштують перші українські кавуни
05.07.2025
Несприятливі погодні та фітосанітарні умови цього маркетингового року збільшили витрати на вирощування ріпаку. Про це розповів голова ФГ «Лановенка» Віталій Лановенко (Вінницька обл.) в інтерв’ю в журналі The Ukrainian Farmer.
Читай нас також у Viber та Telegram.
«Цей рік собівартість ріпаку дуже висока. Видається, що це буде найдорожча у вирощуванні культура. Восени совка завдавала багато шкоди, навесні теж було багато шкідників, тож довелося провести три інсектицидні обробки. Двічі восени проводив рістрегуляцію. А препарати недешеві: Карамба Турбо, Фолікур, навесні – Імпакт Т. Взагалі я ЗЗР використовую якісні, здебільшого оригінальні, хіба що інсектицид можу внести постпатентний»,– зазначив Віталій Лановенко.
Щоб допомогти ріпаку та пшениці навесні вийти зі стресу після приморозків, фермер вносить амінокислоти й мікродобрива. Це незаплановані обробки, які здорожчують технологію. За словами аграрія, зазвичай урожайність компенсує затрати, збирали ріпаки й по 5-5,4 т/га, а цього року, мабуть, не вийде.
«Я за всю свою фермерську практику не пам’ятаю, щоб ріпак так потерпав, щоб так сильно в нього скоротилося сте бло, хоч повністю дотримуюся технології, забезпечую живлення й захист. Усе через зимово-весняні температурні гойдалки: в січні було тепло, тож ріпаки вегетували, в лютому за кілька діб на голу землю вдарив мороз –17…–18 градусів, далі в березні різко потеплішало, а потім – приморозки. Звісно, для успішної перезимівлі важливе загартування рослини – для цього робив усе що треба. Частину поля засіяв 27–28 липня, через тиждень після дощу – другу частину. Тобто для вегетації був достатній період. Щоправда, опадів бракувало – серпень і вересень видалися сухими, і ріпак восени сильно не розвивався. Однак після жовтневих дощів у зиму ввійшов в оптимальному стані». – каже пан Віталій.