
Укрзалізниця запускає Центр сповіщень для вантажних клієнтів – AgroNews
26.07.2025
Чому BEDNAR SWIFTERDISC стає незамінним агрегатом у багатьох господарствах – AgroNews
26.07.2025
В Україні активно обговорюють, як краще організувати місцеве самоврядування. Ігор Абрам’юк, заступник виконавчого директора Всеукраїнської асоціації громад (ВАГ), вважає, що спочатку потрібно дати громадам більше грошей і повноважень, а вже потім думати про можливі зміни їхніх меж.
Читай нас також у Viber та Telegram.
«Спочатку потрібно завершити ресурсну децентралізацію. Це питання ПДФО, адміністрування податків, питання природних ресурсів, лісів, вод і не тільки. Адже громада не має належної можливості управляти цими ресурсами. Слід ще провести розмежування та розподіл повноважень. Також має бути реальна політика сільського розвитку та належна система виборів. Тому що, аби забезпечити ефективне урядування, має бути відповідна система виборів, яка забезпечує реальне представництво територій», – зазначив він.
Чому це важливо?
Пан Абрам’юк пояснює: щоб громади стали справді спроможними, їм потрібно:
► Більше грошей: Зараз громади не мають повного доступу до податків (наприклад, податку на доходи фізичних осіб) та не можуть ефективно керувати своїми лісами чи водоймами. Потрібно завершити так звану «ресурсну децентралізацію».
► Чіткий розподіл повноважень: Має бути зрозуміло, за що саме відповідає місцева влада.
► Справедливі вибори: Важливо, щоб вибори до місцевих рад дійсно представляли інтереси жителів. Тому ВАГ підтримує ідею, щоб на місцевих виборах не було партійних списків.
► Підтримка села: Потрібна окрема державна політика, яка б сприяла розвитку сільських територій.
Тільки після того, як ці умови будуть виконані, можна буде об’єктивно оцінити, наскільки ефективно працюють громади. Зараз, коли вони обмежені в ресурсах і можливостях, така оцінка буде несправедливою та передчасною, наголошує експерт.
Не «укрупнення», а «коригування»
Ігор Абрам’юк також закликає не використовувати термін «укрупнення» громад, а говорити про «коригування» чи «оптимізацію» їхнього устрою.
Він вважає, що це має відбуватися не за якимись загальними правилами, а за чіткими критеріями, прописаними в законі.
До того ж, важливо враховувати не лише географію чи фінанси, а й те, наскільки зручно людям користуватися послугами та наскільки згуртованою є громада.
«Безмежна громада не може бути згуртованою», — зауважив він, припускаючи, що деякі громади навіть можуть потребувати «розукрупнення», а не укрупнення.
Свобода об’єднань для місцевої влади
Крім того, представник ВАГ наголосив на необхідності змінити закон про асоціації органів місцевого самоврядування.
Зараз громади можуть бути членами лише однієї всеукраїнської асоціації, що обмежує їхні можливості. Зміни дозволять місцевій владі краще захищати свої інтереси та брати участь у важливих дискусіях.
Всеукраїнська асоціація громад планує активно долучатися до всіх процесів, пов’язаних з оптимізацією адмінтерустрою. Вона готує аргументи та пропозиції, щоб майбутні зміни були виваженими та відповідали потребам громад.
Перегляди: 21