
Відновлення фермерства: Ветеран відроджує господарство на Миколаївщині
25.06.2025
В Україні зменшилась купівельна спроможність населення – AgroNews
25.06.2025З 25 березня 2025 року в Україні набув чинності важливий Закон №4115-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби». Цей документ суттєво змінює регулювання роздрібної ціни продажу тютюнових виробів, встановлюючи нові правила для всіх учасників ринку. Згідно з ним, роздрібна ціна не може бути нижчою за мінімальне акцизне податкове зобов’язання або ставку акцизного податку, помножену на коефіцієнт 1,45.
Більше новин та аналітики шукайте на Pravdoruv.live.
Для забезпечення прозорості та дотримання норм законодавства, максимальна роздрібна ціна на підакцизні товари, яку виробники або імпортери зазначають у Декларації про максимальні роздрібні ціни (Декларація про МРЦ), також не може бути нижчою за роздрібну ціну, обчислену за новими правилами. Це стосується всіх тютюнових виробів, які надходять на ринок. Закон №4115 також уточнює підстави для відмови контролюючими органами у прийманні Декларації про МРЦ, якщо встановлена ціна є меншою за мінімально допустимий рівень, визначений Податковим кодексом України.
Варто зазначити, що у 2024 році частка загальної суми податкових зобов’язань акцизного податку у середньозваженій роздрібній ціні сигарет склала 55,8%, що є меншим за поріг у 60%. У зв’язку з цим, у період з 1 квітня по 31 грудня 2025 року виробники та імпортери сигарет зобов’язані застосовувати додатковий коефіцієнт 1,1 до мінімального акцизного податкового зобов’язання. Це важливий аспект цінової політики, який вплине на кінцеву вартість продукції для споживача та розмір акцизного податку.
При визначенні максимальних роздрібних цін у Декларації про МРЦ та при роздрібному продажу, ціни на тютюнові вироби повинні відповідати таким умовам, залежно від категорії продукції та дати виробництва:
- Для сигарет з кодами УКТ ЗЕД 2402 20 90 10 (сигарети без фільтру) та 2402 20 90 20 (сигарети з фільтром): ціна не може бути меншою за мінімальне акцизне податкове зобов’язання з урахуванням коефіцієнта 1,1 (з 01 квітня 2025 року по 31 грудня 2025 року) та помноженого на 1,45.
- Для сигарил за кодами УКТ ЗЕД 2402 10 00 90: ціна не може бути меншою за мінімальне акцизне податкове зобов’язання, помножене на 1,45.
- Для інших тютюнових виробів: ціна не може бути меншою за специфічну ставку акцизного податку, помножену на 1,45.
Ці вимоги покликані забезпечити дотримання платниками податків (виробниками та імпортерами) встановлених мінімальних та максимальних роздрібних цін. Для цього всі виробники та імпортери тютюнових виробів повинні привести розмір максимальних роздрібних цін у відповідність до оновленого законодавства, подавши відповідні Декларації про МРЦ. Ці зміни вступають у силу з 25 березня 2025 року для подання Декларацій та для всіх суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами.
За недотримання нових правил передбачені штрафні санкції. Згідно з Законом України №3817-ІХ від 18.06.2024, до суб’єктів господарювання застосовуються штрафи за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, що перевищують максимальні роздрібні ціни, зазначені на упаковках, з урахуванням суми акцизного податку з роздрібної торгівлі. Додатково, з 1 липня 2025 року передбачені штрафи за реалізацію тютюнових виробів за цінами, нижчими за встановлений мінімальний рівень, який обчислюється як мінімальне акцизне податкове зобов’язання на сигарети/сигарили, помножене на 1,45 (та додатково на 1,1 для сигарет, вироблених у період з 01.04.2025 по 31.12.2025). Для інших тютюнових виробів мінімальний рівень визначається як специфічна ставка акцизного податку, помножена на 1,45. При такому визначенні мінімального рівня роздрібної ціни продажу тютюнових виробів не враховується додаткова сума акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами, що є важливим нюансом для підприємців.
Перегляди: 44