
В Україні активно стартував сезон закупівлі малини нового врожаю
30.06.2025
Румунія продовжила вимогу ліцензування для української агропродукції до кінця року
30.06.2025Глава однієї з найбільших у світі компаній-виробників добрив попередив, що війна на Близькому С Сході може спричинити різке зростання цін на продукти, порушивши глобальні ланцюжки поставок добрив та енергоносіїв.
Читай нас також у Viber та Telegram.
Генеральний директор норвезької групи Yara Свейн Торе Холсетер заявив, що виробники добрив та їхні клієнти «уважно стежать» за ризиками в районі Ормузької протоки. Цей ключовий водний шлях є критично важливим для глобального ринку добрив, оскільки через нього проходить близько 40% світового обсягу карбаміду і 20% світового обсягу скрапленого природного газу, що є важливим енергоносієм для агровиробництва. Будь-які збої в цьому регіоні можуть негативно вплинути на виробництво продуктів у всьому світі, створюючи ризики для продовольчої безпеки.
«Ринки добрив були надзвичайно нестабільними протягом останніх двох тижнів, і це показує, наскільки все взаємопов’язано», – зазначив Холсетер.
Він вказав на нещодавнє закриття ізраїльських газових родовищ, що порушило виробництво добрив у Єгипті, як на ознаку того, як швидко регіональна напруженість може відобразитися на ланцюжках поставок. Ця геополітична напруга напряму впливає на сільське господарство.
Аналітики галузі попереджають, що понад п’яту частину світового виробництва карбаміду зупинено через конфлікт і перебої в постачанні. Ця ситуація створює значний тиск на глобальний ринок добрив, що, в свою чергу, може призвести до зростання собівартості виробництва для сільського господарства.
«Іран закрив усі заводи з виробництва аміаку з міркувань безпеки, а Єгипет залишається відключеним через припинення поставок ізраїльського газу», – сказала старший редактор з аміаку в консалтинговій компанії ICIS Сільвія Траганіда.
Консалтингова компанія CRU попередила, що удари Ізраїлю та атаки у відповідь «призвели до серйозних збоїв на ринках азоту» протягом кількох днів після подій і створили «постійну загрозу для поставок фосфатів, калію і сірки з цього регіону». Це має пряме відношення до українського агробізнесу, що залежить від стабільних поставок цих ключових добрив для вирощування таких культур, як пшениця, ячмінь, кукурудза, соняшник, ріпак та гречка.
За їхніми даними, майже третина експорту карбаміду, 44% експорту сірки і майже п’ята частина експорту аміаку проходить через країни на захід від Ормузької протоки або виробляється в них. Це свідчить про високу концентрацію ризиків, що можуть суттєво вплинути на ціни на продукти та загальну продовольчу систему.
«Продовольча система вразлива. Якщо ціни на енергоносії залишаться високими протягом тривалого часу, це також відіб’ється на продовольчій системі, як це сталося у 2021 році та у 2022 році з початком війни в Україні», – вказав Холсетер.
Для українського агробізнесу, який активно працює з вирощуванням зернових та олійних культур, таких як пшениця, ячмінь, кукурудза, соняшник, ріпак та гречка, ці глобальні виклики є надзвичайно актуальними. Зростання цін на добрива та енергоносії безпосередньо впливає на собівартість продукції та її конкурентоспроможність на світовому ринку. Це вимагає від аграріїв ретельного планування та адаптації до нових реалій, щоб забезпечити стабільність та продовольчу безпеку країни.
Перегляди: 67