
Ukravit радить як подолати забур’яненість і нерівномірне дозрівання врожаю – AgroNews
14.07.2025
В Україні лише третина можливостей агросектора працює на повну потужність
14.07.2025
Національна поліція України фактично створила незаконну схему вимагання коштів з легального бізнесу. Під приводом «дозволу на використання об’єктів та приміщень» поліція вимагає від підприємства обов’язкового укладення договору охорони з підрозділами поліції охорони — попри те, що такий дозвіл навіть не передбачений законом.
Читай нас також у Viber та Telegram.
Останній випадок особливо кричущий: 60 мільйонів рослин снотворного маку, які були під арештом і охороною поліції, безслідно зникли з поля під Чигирином. При цьому слідчий та прокурор подали до суду обвинувальний акт, де зазначили наявність цих рослин як речових доказів, хоча на момент подання на полі вже росте соняшник. Про це повідомляє прес-служба ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК».
Алгоритм вимагання: як правоохоронці перетворили дозволи на інструмент тиску
Прес-служба Черкаської обласної прокуратури 24 червня 2025 року повідомила, що за процесуального керівництва прокурорів Чигиринського відділу Черкаської окружної прокуратури до суду скеровано обвинувальний акт відносно директора товариства «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» за фактом повторного порушення встановлених правил під час посіву та вирощування снотворного
маку (ч.1, 2 ст. 320 КК України).
Прокуратура вважає суспільно небезпечним діянням (кримінальним правопорушенням) відсутність у підприємства дозволу Національної поліції на використання об’єктів та приміщень, призначених для провадження господарської діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, який видається після проведення обстеження об’єктів та приміщень на відповідність вимогам МВС за умови обов’язкового укладення договору охорони посівів підрозділами Національної поліції – поліцією охорони.
Сторона обвинувачення застосовує закон про кримінальну відповідальність за аналогією, що прямо заборонено ч. 4 ст. 3 КК України. Відповідальність за ст. 320 КК України наступає за порушення правил посіву або вирощування снотворного маку.
За інформацією Міністерства юстиції № 82318/96919-33-25/10.2.2 від 10.06.2025 серед нормативно-правових актів України відсутній документ, який затверджує Правила посіву або вирощування снотворного маку чи конопель. Сторона обвинувачення застосовує кримінальну відповідальність за порушення встановлених Правил посіву або вирощування снотворного маку чи конопель до ліцензійної діяльності.
Але ліцензія видається на види господарської діяльності, а не на конкретні місця її провадження, тому інформація про місця розташування об’єктів у ліцензії не зазначається — документ діє на всій території України. Держлікслужба як центральний орган державної влади, а не регіональна структура, видає ліцензії загальнодержавного значення, що підтверджує: підприємство має право здійснювати ліцензовану діяльність в будь-якому регіоні країни без додаткових дозволів місцевих органів.

Статтею 20 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачено адміністративну відповідальність за невиконання розпорядження органу ліцензування (Держлікслужби) про усунення порушення вимог ліцензійних умов. Відповідальність передбачено статтею 164 Кодексу України про адміністративні порушення «Порушення порядку провадження господарської діяльності».
Органом державного нагляду (контролю) в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів визначено Державну службу з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Жодних порушень в ліцензійній діяльності у ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» належним органом державного нагляду (контролю) підприємства Держлікслужбою актом перевірки не встановлено та відповідно відсутнє розпорядження про їх усунення.
А як це виглядає, якщо не розбиратися в нудних юридичних тонкощах? На наш погляд, існує чітка аналогія: багато з нас пам’ятають схеми роботи рекетирів з 90-х років минулого століття.
Бандити пропонували платити щомісяця за «охорону» бізнесу. Якщо бізнесмен не погоджується платити, вивозять на підвал, в ліс, палять авто або знищують інше майно.
Тепер наведемо алгоритм дій Національної поліції (шукайте відмінності):
- Вимагають оплати коштів на рахунок коштів на розрахунковий рахунок Поліції охорони (суб’єкта
господарювання), як попередню умову для видачі дозволу Національної поліції на використання об’єктів і приміщень, який навіть не передбачено Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». У випадку не сплати коштів на рахунок поліції охорони Управління боротьби знаркозлочинністю Національної поліції України відмовляє у видачі дозволу на використання об’єктів. - Якщо ліцензіат починає сіяти мак без отримання дозволу Національної поліції, яка не є дозвільним органом, не є органом державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, то Управління боротьби з наркозлочинністю Національної поліції України складає рапорт про посів маку без дозволу та реєструє кримінальні провадження за ст. 310 або ст. 320 Кримінального кодексу України. Як правило, спочатку відкривають кримінальне провадження за ст.310 (незаконний посів маку більше 500 рослин), прирівнюючи відсутність дозволу до відсутності ліцензії., бо так мають змогу накласти арештна «незаконні посіви».
- Рослини маку визнаються постановою слідчого речовими доказами і надалі через порушення порядку зберігання речових доказів, визначеними Постановами КМУ№1104 та №422, рослини залишають в полі, де насіння маку висипається на землю, як і з будь-якої іншої рослини, при порушенні термінів збирання. Порядком зберігання речових доказів передбачено зберігання виключно в обладнаних приміщеннях, в металевих шафах чи сейфах.
- Фактично ліцензіату пропонується «вирішити питання», поки мак не обсипався. Мова йде про викуп врожаю у правоохоронців.
Після скасування арешту 61 мільйона рослин маку на полі біля Чигирина, поліція не виконала ухвалу суду від 03.12.2024 року про скасування арешту майна, оскільки на цей час вже більша частина маку обсипалася.
Повертати рослини маку власнику за актом – це визнавати факт недостачі, а відповідати за завдані збитки Національна поліція не хоче.
Тому слідчий відмовив товариству у поверненні майна (61 мільйон рослин маку) після скасування арешту, що містить окремий склад кримінального правопорушення, вчиненого працівником правоохоронного органу.
Орган досудового розслідування в особі слідчого ЧРУП ГУНП в Черкаській області Ігоря Давиденка за погодженням з прокурором Чигиринського відділу Черкаської окружної прокуратури Максимом Кучером подали до Чигиринського районного суду обвинувальний акт, де зазначено наявність
речових доказів 61 мільйона рослин снотворного маку, які зберігаються на полі станом на 16.06.2025 року.
Оскільки рослини маку після скасування арешту 03.12.2024 слідчим неповернуто власнику, знято охорону з макового поля та надано суду не правдиву інформацію про наявність речових доказів на полі (момент передачі до суду обвинувального акту на вказаних слідчим земельних ділянках на вже росте соняшник, а не рослини маку), виникає питання про відповідальність слідчого та прокурора за виведення 61 мільйона рослин снотворного маку в нелегальний обіг під прикриттям кримінального провадження. Запити про стан збереження майна товариства ігноруються.
Таємниця слідства
Яка буде реакція на зникнення з поля сотень тон макової соломи у службових осіб Управління боротьби з наркозлочинністю ГУНП у Черкаській області? Як зберігалася та охоронялася макова солома службовими особами органу досудового розслідування в рамках кримінального провадження №12021250370000707 від 08.07.2021 року?
Слідчий суддя задовольнив клопотання слідчого про обрання «зловмиснику» запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» 28.03.2025 року по 22.08.2025 року навіть не встановивши, а чи було взагалі кримінальне правопорушення. Судам байдуже на тотальне порушення права власності та інших прав та свобод людини та громадянина, якщо
«просить» поліція та прокуратура.
Можливо, новий очільник Черкаської обласної прокуратури Володимир Пономаренко, який визначив серед основних пріоритетів та завдань в роботі прокуратури сприяння створенню безпечного середовища для громадян та бізнесу, зверне увагу на дії прокурора Максима Кучера та сприятиме відновленню законності у кримінальному провадженні № 12021250370000707 від 08.07.2021 року?
То хто ж цей нахабний «зловмисник», який сіє снотворний мак під носом у поліції сотнями мільйонів рослин?
Це Демидов Віктор, власник та директор ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК», що отримав ліцензію на культивування снотворного маку на території України ще у 2015 році. Сіє мак від Полтави до Ужгороду.
Віктор Демидов має великий досвід вирощування маку з 2006 року, займається селекцією сортів низькоморфійного снотворного маку для потреб хлібопекарської промисловості, є автором сорту маку «ФЛАГМАН», який містить лише 0,009% морфіну при обмеженні 0, 15%, веде наукову с співпрацю з селекціонерами маку з Чехії, Угорщини, Словаччини та Австрії.
Асоціація виробників маку республіки Чехії «Чеський блакитний мак» звернулася до Посольства ЄС в Україні в особі посолки ЄС в Україні Катаріни Матернової про незаконне (свавільне) кримінальне переслідування правоохоронцями ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» та недопустимость зриву міжнародної наукової співпраці із селекції низькоморфійних сортів снотворного маку, де Віктор Демидов приймає активну участь.
ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» до 2020 року укладало договори на охорону посівів маку з підрозділами поліції охорони та претензій від правоохоронних органів не мало. Після відмови у 2020 році від співпраці з поліцією охорони на користь суб’єктів охоронної діяльності приватної форми власності з ліцензією МВС Національна поліція почала відкривати кримінальні провадження, арештовувати
посіви маку. Звинувачення обґрунтовувалося порушенням правил посіву або вирощування снотворного щодо охорони посівів (поліція охорони, як один з ліцензіатів у сфері охоронної діяльності з ліцензією МВС, безпідставно вважала себе монополістом).
За заявою ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» Антимонопольний комітет України у 2021 році розпочав антимонопольне розслідування проти Національної поліції та 10.10.2021 року прийняв Рішення № 372-р, яким Національну поліцію визнано порушником Закону України «Про захист економічної конкуренції» при видачі дозволів на використання об’єктів та приміщень.
Спеціально уповноважений орган у сферах ліцензування видів господарської діяльності, дозвільної системи у сфері господарської діяльності, регуляторної політики та у сфері державного нагляду (контролю), у сфері господарської діяльності – Державна регуляторна служби України, має право надавати роз’яснення на підставі Закону України «Про ліцензування видів господарської
діяльності».
Так, МВС, Національній поліції, МОЗ та Держлікслужбі надано роз’яснення, що дозвіл Національної поліції на використання об’єктів та приміщень, призначених для впровадження господарської діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, необхідно виключити з переліку документів, які додаються до заяви при отриманні ліцензії у зв’язку з його невідповідністю Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», та Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру в сфері господарської діяльності».
У зв’язку з тим, що виключення дозволу з переліку, що додаються до заяви при отримання ліцензії в ліцензійних умовах, призведе до втрати контролю за «темою» і унеможливить шантаж бізнесу Національною поліцією щодо сплати коштів поліції охорони, повідомлення щодо порушення законодавства МВС Національною поліцією, МОЗ та Держлікслужбою проігноровано.
Більше того, в кінці 2024 року до ліцензійних умов в порушення ст. 42 Конституції України, Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», Закону України «Про Національну поліцію», Закону України «Про захист економічної конкуренції» та ін. додано норму, якою ліцензіатів зобов’язують укладати договори на охорону об’єктів та приміщень з підрозділами поліції охорони.
Заява на ім’я Президента України щодо накладення вето на законопроект №7457 від 10.06.2022 року у зв’язку з вказаними порушеннями, які підтверджені також у Зауваженнях юридичного управління Верховної ради України залишилась навіть без відповіді.
Третина врожаю маку замінена імпортом: як поліція знищила найбільшого виробника маку в Україні
ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» є найбільшим виробником харчового маку для потреб хлібопекарської промисловості в Україні. Посіви ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» розміщено в шести областях України та за площами посівів маку товариство займає більше 60% українського виробництва маку.
У зв’язку з протидією законній господарській діяльності з боку Національної поліції у 2024 році частка ринку ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» зменшилася до 33%.
Всі посіви маку 2024 року було заарештовано Національною поліцією, внаслідок чого макова солома з полів Черкаської та Вінницької областей зникла у невідомому напрямку, хоча після накладення арешту була на збереженні у правоохоронців.
У 2024-2025 роках хлібопекарська промисловість України залишилась без третини врожаю харчового маку, який заміщено європейським імпортом.
У 2024 році Національна поліція на площі близько 350 гектарів заарештувала та не дала взагалі зібрати харчовий мак та як наслідок, зірвала посів озимої пшениці, чим завдала шкоди продовольчій безпеці України та збитків аграріям.
Єдина надія нечистих на руку правоохоронців уникнути відповідальності за знищення українського бізнесу, це свавільно засудити аграрія за неіснуюче кримінальне правопорушення та «попросити» суд прийняти рішення про визначення долі речових доказів шляхом знищення рослин маку.
За всіляку ціну слідчий у змові з прокурором приховує інформацію про те, де 61 мільйон рослин снотворного маку, за збереження яких несе відповідальність орган досудового розслідування, які були відсутні на полі на момент передачі речових доказів до суду разом з обвинувальним актом, що є фальсифікацією матеріалів кримінального провадження.
🔥Україна воює на два фронти. На сході наші захисники стримують російського агресора, віддаючи життя за кожен метр рідної землі. А в тилу інший ворог — у погонах і суддівських мантіях — методично знищує те, за що гинуть наші герої. Поки солдати захищають кордони, корупціонери розкрадають майбутнє країни, перетворюючи закон на знаряддя особистої наживи. Віктор Демидов та тисячі таких як він — це не просто підприємці, це будівничі української економіки, які мають право на справедливість і захист, а не на переслідування з боку тих, хто присягав їх захищати.
Справа ТОВ “УКРАЇНСЬКИЙ МАК” — це дзеркало, в якому відображається хвороба всієї системи. Доки ми мовчимо, доки суди штампують вироки на замовлення, доки 61 мільйон рослин маку може зникнути безслідно із-під охорони правоохоронців — ми самі руйнуємо ту Україну, за яку проливається кров на фронті. Час обрати: або ми побудуємо правову державу, де закон захищає чесних людей, або залишимося країною, де рекет носить погони, а правосуддя продається з молотка.
Перегляди: 296