
На Одещині весняні заморозки знищили 90% врожаю персика
28.07.2025
В Україні змінюються правила для бізнесу й громадян
28.07.2025
Війна кардинально змінила умови ведення аграрного бізнесу в Україні. Фермери стикаються з новими викликами: від касових розривів через порушені логістичні ланцюги до необхідності швидкого пошуку альтернативних джерел фінансування. В умовах, коли традиційні банківські кредити стали менш доступними, а ризики ведення бізнесу зросли, особливо важливо знати про всі можливі фінансові інструменти.
Читай нас також у Viber та Telegram.
Ірина Юріївна, експерт з фінансового планування, розповідає про практичні механізми фінансування фермерських господарств – від оформлення фінансової допомоги до використання товарних позик та нових аграрних інструментів. Це інтерв’ю допоможе аграріям зорієнтуватися в складному світі фінансів та уникнути типових помилок, які можуть коштувати дорого.
Інтерв’ю проведено в межах проекту консультаційної підтримки фермерів, який реалізує Всеукраїнський конгрес фермерів у партнерстві з організацією Mercy Corps.
— Ірино Юріївно, розкажіть, будь ласка, які основні фінансові інструменти можуть використовувати фермери для підтримки своєї діяльності в сучасних умовах?
Сьогодні ми говоримо про те, як організувати фінансування роботи фермерського господарства. Є кілька основних інструментів і механізмів, якими ми можемо користуватися. Перший механізм, яким ми вже звикли користуватися – це надання фінансової допомоги. Вона може бути двох видів: безповоротна (коли ви фактично даруєте фінансові кошти) і поворотна (яка носить характер позики).
— З якими ризиками можуть зіткнутися фермери при оформленні фінансової допомоги?
Є певні правила і нюанси, які треба розуміти, щоб не наражати себе на податкові та фінансові ризики. Отримані кошти, якщо вони невірно оформлені, не задокументовані або невірно оформлений договір, можуть бути визнані як фактично дохід господарства. І відповідно може бути неприємне податкове нарахування.
— Які документи обов’язково потрібно оформляти?
Як безповоротна, так і поворотна фінансова допомога повинна оформлюватися письмовим договором. Це може бути договір дарування або договір безпроцентної позики, але в будь-якому випадку цей договір має бути письмовим і укладеним. Недостатньо просто в платіжному дорученні написати “безповоротна фінансова допомога”.
— На що треба звертати особливу увагу в договорах?
Головне передбачити: хто кому надає допомогу, яка сума цієї допомоги. І дуже важливо, щоб сума фактичної допомоги не перевищувала суми, яка написана в договорі. Якщо ви додаєте ще кошти, укладіть додаткову угоду або ще один договір. Інакше будуть неприємні податкові наслідки.
— Чи є особливості для підприємців-єдинників?
Так, щодо надання допомоги підприємцем-єдинником, особливо якщо підприємець знаходиться на третій групі єдиного податку, є певні нюанси. Податківці не завжди позитивно розглядають такі операції, вважаючи їх фінансовою діяльністю, яка єдинку заборонена на третій групі.
— Що ви порадите в такій ситуації?
Я раджу, якщо ви передаєте господарству кошти як фінансову допомогу, намагайтеся зробити це перерахування з рахунку фізичної особи, а не фізичної особи-підприємця. І якщо це буде одноразова операція раз-два на рік, вона не привертатиме суттєвої уваги банку або податкової служби.
— Розкажіть про додатковий капітал як інструмент фінансування.
Ми мало використовуємо цей інструмент, але дуже дарма. Додатковий капітал є доволі зручним інструментом для поповнення фінансів підприємства. Він зручний тим, що не обмежується в сумі, його не треба реєструвати, не треба змінювати статут. Можна просто рішенням загальних зборів або головою фермерського господарства прийняти рішення про створення чи поповнення додаткового капіталу.
— В чому позитив цього інструменту?
Внесок до додаткового капіталу не визнається доходом, не збільшує фінансовий результат до оподаткування і обліковується по рахунку 422. І так само повертається через зменшення цього рахунку в будь-який момент по рішенню власників. Оскільки внесок не є доходом, він не впливає на фінрезультат.
— Що таке товарна позика і як вона працює?
Товарна позика – це передача речей, визначених родовими ознаками, з обов’язком повернення рівної кількості цих речей. Завжди це письмова форма договору, в якій передбачається предмет, строк, кількість, якість товару. За замовчуванням така позика безвідсоткова, але законом не забороняється нарахування відсотків.
— Які переваги товарної позики?
Вона не вважається фінансовою послугою, тому не несе таких фінансових ризиків як отримання фінансової допомоги. Бувають різні ситуації – заблоковані рахунки через різні причини, якісь проблеми з банками. І відповідно товарна позика може бути дуже зручним інструментом.
— Що можна позичити таким чином?
Можна позичити речі, які визначені родовими ознаками: продукти, добрива, засоби захисту рослин, будматеріали, пшеницю тощо. Не можна позичити автомобіль, трактор, приміщення, техніку – тут уже вступають в дію норми оренди та найму.
— Розкажіть про форвардні контракти та аграрні інструменти.
Це інструменти, де ви отримуєте аванс заздалегідь і використовуєте ці фінанси для посівної кампанії, а відвантажуєте продукцію, коли вона вже зібрана. Особливо ці інструменти поширені в аграрній галузі, оскільки саме ця галузь має такі касові розриви – річний цикл виготовлення продукції.
— Які нові інструменти з’явилися?
В 2025 році у нас з’явилися аграрні ноти. Закон України про аграрні ноти прийнятий ще в 2023 році, але набув чинності з 1 січня 2025 року. Ви можете під заставу майбутнього врожаю отримати фінансування. В випадку аграрних розписок це може бути не тільки фінансова, але й товарна позика.
— Чи потрібно бути платником ПДВ для використання цих інструментів?
Так, всі хто хочуть укладати форвардний контракт, хочуть, щоб ви були платниками ПДВ. Той, хто укладає з вами форвардний контракт, хоче більшої прозорості у фінансовому обліку і реєстрації ПДВ, оскільки хоче мати податковий кредит.
— Що робити з дебіторською заборгованістю?
Стягнення боргу з дебітора передбачає якісне документальне оформлення такого боргу. Як ми вже говорили: неважливо, що ти знаєш, важливо, що ти можеш довести своїми документами. Є два варіанти: пред’явити претензію і почати досудовий порядок врегулювання спору, або судовий захист.
— Які терміни позовної давності?
Загальна позовна давність складає 3 роки. Позовна давність була зупинена під час карантину з 12.03.2020 року, потім під час воєнного стану. Але законом від 14.05.2025 року з 4 вересня 2025 року строки позовної давності відновлюються.
— Як це вплине на фермерів?
Якщо ви щось відвантажили в березні 2018 року і до березня 2020 року пройшло два роки, то з 4.09.2025 року строк позовної давності відновлюється. Ви віднімаєте перерву і додаєте до 4.09.2025 року ще один рік – залишається рік для звернення до суду.
— Як планувати фінанси в умовах касових розривів?
Касові розриви в сільському господарстві є особливо гострими, особливо в рослинництві. Ви сієте, потім півроку чекаєте, збираєте врожай. Але якби скептично ви не ставилися до платіжного календаря, його треба вести.
— Що допомагає вирішити проблему касових розривів?
З мого досвіду виграють ті аграрники, які паралельно з рослинництвом ведуть діяльність, яка не є такою сезонною – тваринництво або торгівлю. Можливо, ця діяльність не є надприбутковою, але вона дозволяє підприємству завжди мати “свіжу копійку”, підтримувати платіжний баланс.
— Що робити, якщо немає коштів на зарплату?
Немає жодних індульгенцій через воєнний стан не платити заробітну плату. Вона має виплачуватися в першу чергу, незалежно від фінансових зобов’язань роботодавця. Воєнний стан цю вимогу не скасовує.
— Які є варіанти виходу з ситуації?
Якщо це короткотермінова ситуація (місяць-два), можна оформити простій. Якщо більш довга – відпустку, перевести на неповний робочий час, скоротити чисельність штату, або призупинити діяльність. Але простій недешевий – під час простою виплачуємо не менше двох третин тарифної ставки.
— Який найкращий вихід для роботодавця?
Фінансово найкращий вихід – відпустка без збереження заробітної плати, але вона повинна бути лише за заявою працівника. Працівник повинен розуміти, що відпустка не враховується до стажу, не дає право на щорічну відпустку, і лікарняні під час такої відпустки не оплачуються.
— Чи є можливості надати допомогу працівникам без оподаткування?
Так, раз на рік ви можете надати нецільову благодійну допомогу без єдиного соціального внеску, ПДФО і військового збору в розмірі 4240 грн на одного працівника. Також є можливість надавати негрошовий подарунок на суму 2000 грн на місяць – це теж не оподатковується.
— Як стати платником ПДВ для ФОП третьої групи?
ФОП третьої групи має два види оподаткування: 5% без ПДВ і 3% з ПДВ. Можна змінювати це раз в квартал – за 15 днів до початку кварталу подаєте відповідну заяву. Враховуючи сезонність, я радила б реєструватися на початку сезону, коли починаєте формувати витрати і податковий кредит.
— Які плани на наступні вебінари?
Нас цікавлять ваші відгуки та пропозиції щодо тем. Якщо хоча б 10 чоловік наберуться для вебінару про ПДВ “з нуля”, ми будемо раді підготувати такий вебінар. Також можемо розглянути теми про облік транспорту, роботу з кабінетом платника податків, систему електронного адміністрування ПДВ.
— Де можна отримати додаткову консультацію?
Наша програма передбачає надання фермерам консультацій з фахових спеціалістів з юридичних, бухгалтерських і грантових питань. Телефонуйте на консультаційну лінію Всеукраїнського конгресу фермерів: 073-446-575. Для зворотного зв’язку, пропозицій та скарг: 063-101-0846.
✅ Для консультацій щодо участі в програмі можна звертатися до Всеукраїнського конгресу фермерів у рамках Програми підтримки фермерів, що реалізується спільно з організацією Mercy Corps.